NEVER Openweight Championship Tracker

NEVER Openweight Championship Tracker

NEVER Openweight Championship Tracker

NEVER Openweight Championship Tracker

Champion

Masato Tanaka

Reign number

1

won

November 19, 2012

event

Shodai NEVER Musabetsu Kyu Oza Kettei Tournament Final

reign

314 days

Champion

Tetsuya Naito

Reign number

1

won

September 29, 2013

event

Destruction

reign

135 days

Champion

Tomohiro Ishii

Reign number

1

won

February 11, 2014

event

The Beginning in Osaka

reign

138 days

Champion

Yujiro Takahashi

Reign number

1

won

June 29, 2014

event

Kizuna Road

reign

106

Champion

Tomohiro Ishii

Reign number

2

won

October 13, 2014

event

King of Pro Wrestling

reign

83 days

Champion

Togi Makabe

Reign number

1

won

January 04, 2015

event

Wrestle Kingdom 9

reign

41 days

Champion

Vacant

Reign number

won

February 14, 2015

event

reign

Champion

Tomohiro Ishii

Reign number

3

won

February 14, 2015

event

The New Beginning in Sendai

reign

74 days

Champion

Togi Makabe

Reign number

2

won

April 29, 2015

event

Wrestling Hinokuni

reign

166 days

Champion

Tomohiro Ishii

Reign number

4

won

October 12, 2015

event

King of Pro Wrestling

reign

84 days

Champion

Katsuyori Shibata

Reign number

1

won

January 04, 2016

event

Wrestle Kingdom 10

reign

120 days

Champion

Yuji Nagata

Reign number

1

won

May 03, 2016

event

Wrestling Dontaku

reign

47 days

Champion

Katsuyori Shibata

Reign number

2

won

June 19, 2016

event

Dominion 6.19

reign

139 days

Champion

EVIL

Reign number

1

won

November 05, 2016

event

Power Struggle

reign

10 days

Champion

Katsuyori Shibata

Reign number

3

won

November 15, 2016

event

Wrestling World

reign

50 days

Champion

Hirooki Goto

Reign number

1

won

January 04, 2017

event

Wrestle Kingdom 11

reign

113 days

Champion

Minoru Suzuki

Reign number

1

won

April 27, 2017

event

Road to Wrestling Dontaku

reign

252 days

Champion

Hirooki Goto

Reign number

2

won

January 04, 2018

event

Wrestle Kingdom 12

reign

156 days

Champion

Michael Elgin

Reign number

1

won

June 09, 2018

event

Dominion 6.9

reign

8 days

Champion

Michael Elgin

Reign number

1

won

June 09, 2018

event

Dominion 6.9

reign

8 days

Champion

Hirooki Goto

Reign number

3

won

June 17, 2018

event

Kizuna Road

reign

92 days

Champion

TAICHI

Reign number

1

won

September 17, 2018

event

Destruction in Beppu

reign

47 days

Champion

Hirooki Goto

Reign number

4

won

November 03, 2018

event

Power Struggle

reign

36 days

Champion

Kota Ibushi

Reign number

1

won

December 09, 2018

event

World Tag League Final

reign

26 days

Champion

Will Ospreay

Reign number

1

won

January 04, 2019

event

Wrestle Kingdom 13

reign

92 days

Champion

Jeff Cobb

Reign number

1

won

April 06, 2019

event

G1 Supercard

reign

27 days

Champion

TAICHI

Reign number

2

won

May 03, 2019

event

Wrestling Dontaku

reign

37 days

Champion

Tomohiro Ishii

Reign number

5

won

June 09, 2019

event

Dominion 6.9

reign

83 days

Champion

KENTA

Reign number

1

won

August 31, 2019

event

Royal Quest

reign

127 days

Champion

Hirooki Goto

Reign number

5

won

January 05, 2020

event

Wrestle Kingdom 14

reign

29 days

Champion

Shingo Takagi

Reign number

1

won

February 01, 2020

event

The New Beginning in Sapporo Night One

reign

210 days

Champion

Minoru Suzuki

Reign number

2

won

August 29, 2020

event

Summer Struggle in Jingu

reign

70 days

Champion

Shingo Takagi

Reign number

2

won

November 07, 2020

event

Power Struggle

reign

84 days

Champion

Hiroshi Tanahashi

Reign number

1

won

January 30, 2021

event

The New Beginning in Nagoya

reign

93 days

Champion

Jay White

Reign number

1

won

May 03, 2021

event

Wrestling Dontaku

reign

Ongoing