WWE Championship Tracker

WWE Championship Tracker

WWE Championship Tracker

WWE Championship Tracker

Champion

Buddy Rogers

Reign number

1

won

April 11, 1963

event

House Show

reign

36 days

Champion

Bruno Sammartino

Reign number

1

won

May 17, 1963

event

House Show

reign

2,803 days

Champion

Ivan Koloff

Reign number

1

won

January 19, 1971

event

House Show

reign

21 days

Champion

Pedro Morales

Reign number

1

won

February 08, 1971

event

House Show

reign

1,027 days

Champion

Stan Stasiak

Reign number

1

won

December 01, 1973

event

House Show

reign

9 days

Champion

Bruno Sammartino

Reign number

2

won

December 10, 1973

event

House Show

reign

1, 237 days

Champion

Superstar Billy Graham

Reign number

1

won

April 30, 1977

event

House Show

reign

296 days

Champion

Bob Backlund

Reign number

1

won

February 20, 1978

event

House Show

reign

2,135 days

Champion

The Iron Sheik

Reign number

1

won

December 26, 1983

event

House Show

reign

28 days

Champion

Hulk Hogan

Reign number

1

won

January 23, 1984

event

House Show

reign

1,474 days

Champion

Andre the Giant

Reign number

1

won

February 05, 1988

event

The Main Event I

reign

<1 day

Champion

VACANT

Reign number

won

February 05, 1988

event

The Main Event I

reign

Champion

Randy Savage

Reign number

1

won

March 27, 1988

event

WWF WrestleMania IV

reign

371 days

Champion

Hulk Hogan

Reign number

2

won

April 02, 1989

event

WWF WrestleMania V

reign

364 days

Champion

The Ultimate Warrior

Reign number

1

won

April 01, 1990

event

WWF WrestleMania VI

reign

293 days

Champion

Sgt. Slaughter

Reign number

1

won

January 19, 1991

event

WWF Royal Rumble '91

reign

64 days

Champion

Hulk Hogan

Reign number

3

won

March 24, 1991

event

WWF WrestleMania VII

reign

248 days

Champion

The Undertaker

Reign number

1

won

November 27, 1991

event

WWF Survivor Series '91

reign

6 days

Champion

Hulk Hogan

Reign number

4

won

December 03, 1991

event

WWF This Tuesday In Texas

reign

1 day

Champion

VACANT

Reign number

won

December 04, 1991

event

WWF Superstars of Wrestling

reign

Champion

Ric Flair

Reign number

1

won

January 19, 1992

event

WWF Royal Rumble '92

reign

77 days

Champion

Randy Savage

Reign number

2

won

April 05, 1992

event

WWF WrestleMania VIII

reign

149 days

Champion

Ric Flair

Reign number

2

won

September 01, 1992

event

WWF Prime Time Wrestling

reign

41 days

Champion

Bret Hart

Reign number

1

won

October 12, 1992

event

House Show

reign

174 days

Champion

Yokozuna

Reign number

1

won

April 04, 1993

event

WWF WrestleMania IX

reign

<1 day

Champion

Hulk Hogan

Reign number

5

won

April 04, 1993

event

WWF WrestleMania IX

reign

70 days

Champion

Yokozuna

Reign number

2

won

June 13, 1993

event

WWF King of the Ring '93

reign

280 days

Champion

Bret Hart

Reign number

2

won

March 20, 1994

event

WWF WrestleMania X

reign

248 days

Champion

Bob Backlund

Reign number

2

won

November 23, 1994

event

WWF Survivor Series '94

reign

3 days

Champion

Diesel

Reign number

1

won

November 26, 1994

event

House Show

reign

358 days

Champion

Bret Hart

Reign number

3

won

November 19, 1995

event

WWF Survivor Series '95

reign

133 days

Champion

Shawn Michaels

Reign number

1

won

March 31, 1996

event

WWF WrestleMania XII

reign

231 days

Champion

Sycho Sid

Reign number

1

won

November 17, 1996

event

WWF Survivor Series '96

reign

63 days

Champion

Shawn Michaels

Reign number

2

won

January 19, 1997

event

WWF Royal Rumble '97

reign

25 days

Champion

VACANT

Reign number

won

February 13, 1997

event

WWF Raw

reign

Champion

Bret Hart

Reign number

4

won

February 16, 1997

event

WWF In Your House 13: Final Four

reign

1 day

Champion

Sycho Sid

Reign number

2

won

February 17, 1997

event

WWF Raw

reign

34 days

Champion

The Undertaker

Reign number

2

won

March 23, 1997

event

WWF WrestleMania 13

reign

133 days

Champion

Bret Hart

Reign number

5

won

August 03, 1997

event

WWF SummerSlam '97

reign

98 days

Champion

Shawn Michaels

Reign number

3

won

November 09, 1997

event

WWF Survivor Series '97

reign

140 days

Champion

Steve Austin

Reign number

1

won

March 29, 1998

event

WWF WrestleMania XIV

reign

91 days

Champion

Kane

Reign number

1

won

June 28, 1998

event

WWF King of the Ring '98

reign

1 day

Champion

Steve Austin

Reign number

2

won

June 29, 1998

event

WWF Raw

reign

90 days

Champion

VACANT

Reign number

won

September 27, 1998

event

Breakdown '98

reign

Champion

The Rock

Reign number

1

won

November 15, 1998

event

WWF Survivor Series '98

reign

50 days

Champion

Mankind

Reign number

1

won

January 04, 1999

event

WWF Raw

reign

20 days

Champion

The Rock

Reign number

2

won

January 24, 1999

event

WWF Royal Rumble '99

reign

7 days

Champion

Mankind

Reign number

2

won

January 31, 1999

event

WWF Halftime Heat

reign

15 days

Champion

The Rock

Reign number

3

won

February 15, 1999

event

WWF Raw

reign

41 days

Champion

Steve Austin

Reign number

3

won

March 28, 1999

event

WWF WrestleMania XV

reign

56 days

Champion

The Undertaker

Reign number

3

won

May 23, 1999

event

WWF Over The Edge '99

reign

36 days

Champion

Steve Austin

Reign number

4

won

June 28, 1999

event

WWF Raw

reign

55 days

Champion

Mankind

Reign number

3

won

August 22, 1999

event

WWF SummerSlam '99

reign

1 day

Champion

Triple H

Reign number

1

won

August 23, 1999

event

WWF Raw

reign

24 days

Champion

Vince McMahon

Reign number

1

won

September 16, 1999

event

WWF SmackDown

reign

4 days

Champion

VACANT

Reign number

won

September 20, 1999

event

WWF Raw

reign

Champion

Triple H

Reign number

2

won

September 26, 1999

event

WWF Unforgiven

reign

49 days

Champion

The Big Show

Reign number

1

won

November 14, 1999

event

WWF Survivor Series '99

reign

50 days

Champion

Triple H

Reign number

3

won

January 03, 2000

event

WWF Raw

reign

118 days

Champion

The Rock

Reign number

4

won

April 30, 2000

event

WWF Backlash '00

reign

21 days

Champion

Triple H

Reign number

4

won

May 21, 2000

event

WWF Judgment Day '00

reign

35 days

Champion

The Rock

Reign number

5

won

June 25, 2000

event

WWF King of the Ring '00

reign

119 days

Champion

Kurt Angle

Reign number

1

won

October 22, 2000

event

WWF No Mercy '00

reign

126 days

Champion

The Rock

Reign number

6

won

February 25, 2001

event

WWF No Way Out '01

reign

35 days

Champion

Steve Austin

Reign number

5

won

April 01, 2001

event

WWF WrestleMania X-Seven

reign

175 days

Champion

Kurt Angle

Reign number

2

won

September 23, 2001

event

WWF Unforgiven '01

reign

15 days

Champion

Steve Austin

Reign number

6

won

October 08, 2001

event

WWF Raw

reign

62 days

Champion

Chris Jericho

Reign number

1

won

December 09, 2001

event

WWF Vengeance '01

reign

98 days

Champion

Triple H

Reign number

5

won

March 17, 2002

event

WWF WrestleMania X8

reign

35 days

Champion

Hulk Hogan

Reign number

6

won

April 21, 2002

event

WWF Backlash '02

reign

28 days

Champion

The Undertaker

Reign number

4

won

May 19, 2002

event

WWE Judgment Day '02

reign

63 days

Champion

The Rock

Reign number

7

won

July 21, 2002

event

WWE Vengeance '02

reign

35 days

Champion

Brock Lesnar

Reign number

1

won

August 25, 2002

event

WWE SummerSlam '02

reign

84 days

Champion

The Big Show

Reign number

2

won

November 17, 2002

event

WWE Survivor Series '02

reign

28 days

Champion

Kurt Angle

Reign number

3

won

December 15, 2002

event

WWE Armageddon '02

reign

105 days

Champion

Brock Lesnar

Reign number

2

won

March 30, 2003

event

WWE WrestleMania XIX

reign

119 days

Champion

Kurt Angle

Reign number

4

won

July 23, 2003

event

WWE Vengeance '03

reign

53 days

Champion

Brock Lesnar

Reign number

3

won

September 18, 2003

event

WWE SmackDown

reign

150 days

Champion

Eddie Guerrero

Reign number

1

won

February 15, 2004

event

WWE No Way Out '04

reign

133 days

Champion

JBL

Reign number

1

won

June 27, 2004

event

WWE The Great American Bash '04

reign

280 days

Champion

John Cena

Reign number

1

won

April 03, 2005

event

WWE WrestleMania 21

reign

280 days

Champion

Edge

Reign number

1

won

January 08, 2006

event

WWE New Year's Revolution '06

reign

21 days

Champion

John Cena

Reign number

2

won

January 29, 2006

event

WWE Royal Rumble '06

reign

133 days

Champion

Rob Van Dam

Reign number

1

won

June 11, 2006

event

ECW One Night Stand '06

reign

22 days

Champion

Edge

Reign number

2

won

July 03, 2006

event

WWE Raw

reign

76 days

Champion

John Cena

Reign number

3

won

September 17, 2006

event

WWE Unforgiven '06

reign

380 days

Champion

VACANT

Reign number

won

October 02, 2007

event

ECW TV

reign

Champion

Randy Orton

Reign number

1

won

October 07, 2007

event

WWE No Mercy '07

reign

<1 day

Champion

Triple H

Reign number

6

won

October 07, 2007

event

WWE No Mercy '07

reign

<1 day

Champion

Randy Orton

Reign number

2

won

October 07, 2007

event

WWE No Mercy '07

reign

203 days

Champion

Triple H

Reign number

7

won

April 27, 2008

event

WWE Backlash '08

reign

210 days

Champion

Edge

Reign number

3

won

November 23, 2008

event

WWE Survivor Series '08

reign

21 days

Champion

Jeff Hardy

Reign number

1

won

December 14, 2008

event

WWE Armageddon '08

reign

42 days

Champion

Edge

Reign number

4

won

January 25, 2009

event

WWE Royal Rumble '09

reign

21 days

Champion

Triple H

Reign number

8

won

February 15, 2009

event

WWE No Way Out '09

reign

70 days

Champion

Randy Orton

Reign number

3

won

April 26, 2009

event

WWE Backlash '09

reign

42 days

Champion

Batista

Reign number

1

won

June 07, 2009

event

WWE Extreme Rules '09

reign

2 days

Champion

VACANT

Reign number

won

June 09, 2009

event

reign

Champion

Randy Orton

Reign number

4

won

June 15, 2009

event

WWE Raw

reign

90 days

Champion

John Cena

Reign number

4

won

September 13, 2009

event

WWE Breaking Point '09

reign

21 days

Champion

Randy Orton

Reign number

5

won

October 04, 2009

event

WWE Hell In A Cell '09

reign

21 days

Champion

John Cena

Reign number

5

won

October 25, 2009

event

WWE Bragging Rights '09

reign

49 days

Champion

Sheamus

Reign number

1

won

December 13, 2009

event

WWE TLC '09

reign

70 days

Champion

John Cena

Reign number

6

won

February 21, 2010

event

WWE Elimination Chamber '10

reign

<1 day

Champion

Batista

Reign number

2

won

February 21, 2010

event

WWE Elimination Chamber '10

reign

35 days

Champion

John Cena

Reign number

7

won

March 28, 2010

event

WWE WrestleMania XXVI

reign

84 days

Champion

Sheamus

Reign number

2

won

June 20, 2010

event

WWE Fatal 4-Way '10

reign

91 days

Champion

Randy Orton

Reign number

6

won

September 19, 2010

event

WWE Night of Champions '10

reign

64 days

Champion

The Miz

Reign number

1

won

November 22, 2010

event

WWE Raw

reign

160 days

Champion

John Cena

Reign number

8

won

May 01, 2011

event

WWE Extreme Rules '11

reign

77 days

Champion

CM Punk

Reign number

1

won

July 17, 2011

event

WWE Money in the Bank '11

reign

28 days

Champion

VACANT

Reign number

won

July 18, 2011

event

WWE Raw

reign

Champion

Rey Mysterio

Reign number

1

won

July 25, 2011

event

WWE Raw

reign

<1 day

Champion

John Cena

Reign number

9

won

July 25, 2011

event

WWE Raw

reign

20 days

Champion

Alberto Del Rio

Reign number

1

won

August 14, 2011

event

WWE SummerSlam '11

reign

35 days

Champion

John Cena

Reign number

10

won

September 18, 2011

event

WWE Night of Champions '11

reign

14 days

Champion

Alberto Del Rio

Reign number

2

won

October 02, 2011

event

WWE Hell in a Cell '11

reign

49 days

Champion

CM Punk

Reign number

2

won

November 20, 2011

event

WWE Survivor Series '11

reign

434 days

Champion

The Rock

Reign number

8

won

January 27, 2013

event

WWE Royal Rumble '13

reign

70 days

Champion

John Cena

Reign number

11

won

April 07, 2013

event

WWE WrestleMania 29

reign

133 days

Champion

Daniel Bryan

Reign number

1

won

August 18, 2013

event

WWE SummerSlam '13

reign

<1 day

Champion

Randy Orton

Reign number

7

won

August 18, 2013

event

WWE SummerSlam '13

reign

28 days

Champion

Daniel Bryan

Reign number

2

won

September 15, 2013

event

WWE Night of Champions '13

reign

1 day

Champion

VACANT

Reign number

won

September 16, 2013

event

WWE Raw

reign

Champion

Randy Orton

Reign number

8

won

October 27, 2013

event

WWE Hell in a Cell '13

reign

161 days

Champion

Daniel Bryan

Reign number

3

won

April 06, 2014

event

WWE WrestleMania XXX

reign

65 days

Champion

VACANT

Reign number

won

June 09, 2014

event

WWE Raw

reign

Champion

John Cena

Reign number

12

won

June 29, 2014

event

WWE Money in the Bank '14

reign

49 days

Champion

Brock Lesnar

Reign number

4

won

August 17, 2014

event

WWE SummerSlam '14

reign

224 days

Champion

Seth Rollins

Reign number

1

won

March 29, 2015

event

WWE WrestleMania 31

reign

219 days

Champion

VACANT

Reign number

won

November 04, 2015

event

reign

Champion

Roman Reigns

Reign number

1

won

November 22, 2015

event

WWE Survivor Series '15

reign

<1 day

Champion

Sheamus

Reign number

3

won

November 22, 2015

event

WWE Survivor Series '15

reign

22 days

Champion

Roman Reigns

Reign number

2

won

December 14, 2015

event

WWE Raw

reign

41 days

Champion

Triple H

Reign number

9

won

January 24, 2016

event

WWE Royal Rumble '16

reign

70 days

Champion

Roman Reigns

Reign number

3

won

April 03, 2016

event

WWE WrestleMania 32

reign

77 days

Champion

Seth Rollins

Reign number

2

won

June 19, 2016

event

WWE Money in the Bank '16

reign

<1 day

Champion

Dean Ambrose

Reign number

1

won

June 19, 2016

event

WWE Money in the Bank '16

reign

84 days

Champion

AJ Styles

Reign number

1

won

September 11, 2016

event

WWE Backlash '16

reign

140 days

Champion

John Cena

Reign number

13

won

January 29, 2017

event

WWE Royal Rumble '17

reign

14 days

Champion

Bray Wyatt

Reign number

1

won

February 12, 2017

event

WWE Elimination Chamber '17

reign

49 days

Champion

Randy Orton

Reign number

9

won

April 02, 2017

event

WWE WrestleMania 33

reign

49 days

Champion

Jinder Mahal

Reign number

1

won

May 21, 2017

event

WWE Backlash '17

reign

170 days

Champion

AJ Styles

Reign number

2

won

November 07, 2017

event

WWE SmackDown

reign

371 days

Champion

Daniel Bryan

Reign number

4

won

November 13, 2018

event

WWE SmackDown

reign

145 days

Champion

Kofi Kingston

Reign number

1

won

April 07, 2019

event

WWE WrestleMania 35

reign

180 days

Champion

Brock Lesnar

Reign number

5

won

October 04, 2019

event

WWE SmackDown

reign

184 days

Champion

Drew McIntyre

Reign number

1

won

April 05, 2020

event

WWE WrestleMania 36

reign

202 days

Champion

Randy Orton

Reign number

10

won

October 25, 2020

event

WWE Hell in a Cell

reign

22 days

Champion

Drew McIntyre

Reign number

2

won

November 16, 2020

event

WWE Raw

reign

96 days

Champion

The Miz

Reign number

2

won

February 21, 2021

event

Elimination Chamber

reign

8 days

Champion

Bobby Lashley

Reign number

1

won

March 01, 2021

event

Raw

reign

196 days

Champion

Big E

Reign number

1

won

September 13, 2021

event

Raw

reign

110 days

Champion

Brock Lesnar

Reign number

6

won

January 01, 2022

event

Day 1

reign

28 days

Champion

Bobby Lashley

Reign number

2

won

January 29, 2022

event

Royal Rumble

reign

21 days

Champion

Brock Lesnar

Reign number

7

won

February 19, 2022

event

Elimination Chamber

reign

43 days

Champion

Roman Reigns

Reign number

4

won

April 03, 2022

event

WrestleMania 38 Sunday

reign

Ongoing