WWE NXT Championship Tracker

WWE NXT Championship Tracker

WWE NXT Championship Tracker

WWE NXT Championship Tracker

Champion

Seth Rollins

Reign number

1

won

July 26, 2012

event

NXT

reign

133 days

Champion

Big E Langston

Reign number

1

won

December 06, 2012

event

NXT

reign

168 days

Champion

Bo Dallas

Reign number

1

won

May 23, 2013

event

NXT

reign

280 days

Champion

Adrian Neville

Reign number

1

won

February 27, 2014

event

NXT Arrival

reign

287 days

Champion

Sami Zayn

Reign number

1

won

December 11, 2014

event

NXT TakeOver: R Evolution

reign

62 days

Champion

Kevin Owens

Reign number

1

won

February 11, 2015

event

NXT TakeOver: Rival

reign

143 days

Champion

Finn Balor

Reign number

1

won

July 04, 2015

event

The Beast in the East

reign

292 days

Champion

Samoa Joe

Reign number

1

won

April 21, 2016

event

House Show

reign

121 days

Champion

Shinsuke Nakamura

Reign number

1

won

August 20, 2016

event

NXT TakeOver: Brooklyn II

reign

91 days

Champion

Samoa Joe

Reign number

2

won

April 21, 2016

event

NXT TakeOver: Toronto

reign

14 days

Champion

Shinsuke Nakamura

Reign number

2

won

December 03, 2016

event

NXT

reign

56 days

Champion

Bobby Roode

Reign number

1

won

January 28, 2017

event

NXT TakeOver: San Antonio

reign

203 days

Champion

Drew McIntyre

Reign number

1

won

August 19, 2017

event

NXT TakeOver: Brooklyn III

reign

91 days

Champion

Andrade Almas

Reign number

1

won

November 18, 2017

event

NXT TakeOver: WarGames

reign

140 days

Champion

Aleister Black

Reign number

1

won

April 07, 2018

event

NXT TakeOver: New Orleans

reign

102 days

Champion

Tommaso Ciampa

Reign number

1

won

July 18, 2018

event

NXT

reign

238 days

Champion

VACANT

Reign number

won

March 13, 2019

event

reign

Champion

Johnny Gargano

Reign number

1

won

April 05, 2019

event

NXT TakeOver: New York

reign

57 days

Champion

Adam Cole

Reign number

1

won

June 01, 2019

event

NXT TakeOver: XXV

reign

403 days

Champion

Keith Lee

Reign number

1

won

July 08, 2020

event

NXT Great American Bash Night 2

reign

45 days

Champion

Karrion Kross

Reign number

1

won

August 22, 2020

event

NXT TakeOver XXX

reign

4 days

Champion

VACANT

Reign number

won

August 26, 2020

event

NXT

reign

Champion

Finn Balor

Reign number

2

won

September 08, 2020

event

NXT

reign

212 days

Champion

Karrion Kross

Reign number

2

won

April 08, 2021

event

NXT TakeOver: Stand & Deliver Night 2

reign

136 days

Champion

Samoa Joe

Reign number

3

won

August 22, 2021

event

NXT TakeOver 36

reign

20 days

Champion

VACANT

Reign number

won

September 12, 2021

event

reign

Champion

Tommaso Ciampa

Reign number

2

won

September 15, 2021

event

NXT 2.0

reign

111 days

Champion

Bron Breakker

Reign number

1

won

January 04, 2022

event

NXT New Year's Evil

reign

63 days

Champion

Dolph Ziggler

Reign number

1

won

March 08, 2022

event

NXT Roadblock

reign

Ongoing