IWGP Tag Team Championship Tracker

IWGP Tag Team Championship Tracker

IWGP Tag Team Championship Tracker

IWGP Tag Team Championship Tracker

Champion

Tatsumi Fujinami & Kengo Kimura

Reign number

1

won

December 12, 1985

event

New Japan Pro Wrestling event

reign

236 days

Champion

Akira Maeda & Osamu Kido

Reign number

1

won

August 05, 1986

event

Burning in Spirit in Summer

reign

49 days

Champion

Tatsumi Fujinami & Kengo Kimura

Reign number

2

won

September 23, 2019

event

Challenge Spirit

reign

135 days

Champion

Vacant

Reign number

won

February 05, 1987

event

reign

Champion

Shiro Koshinaka & Keiji Mutoh

Reign number

1

won

March 20, 1987

event

Spring Flare Up

reign

6 days

Champion

Akira Maeda & Nobuhiko Takada

Reign number

1

won

March 26, 1987

event

Inoki Toukon Live II

reign

159 days

Champion

Yoshiaki Fujiwara & Kazuo Yamakazi

Reign number

1

won

September 01, 1987

event

Sengoku Battle Series

reign

139 days

Champion

Tatsumi Fujinami & Kengo Kimura

Reign number

3

won

January 18, 1988

event

New Year Golden Series

reign

144 days

Champion

Masa Saito & Riki Choshu

Reign number

1

won

June 10, 1988

event

IWGP Champion Series

reign

282 days

Champion

George Takano & Super Strong Machine

Reign number

1

won

March 19, 1989

event

Big Fight Series

reign

116 days

Champion

Riki Choshu & Takashi Iizuka

Reign number

1

won

July 13, 1989

event

New Japan Pro Wrestling event

reign

69 days

Champion

Masa Saito & Shinya Hashimoto

Reign number

1

won

September 20, 1989

event

Bloody Fight Series

reign

219 days

Champion

Keiji Mutoh & Masahiro Chono

Reign number

1

won

April 27, 1990

event

New Japan Pro Wrestling event

reign

189 days

Champion

Hiroshi Hase & Kensuke Sasaki

Reign number

1

won

November 01, 1990

event

Dream Tour

reign

55 days

Champion

Hiro Saito & Super Strong Machine

Reign number

1

won

December 26, 1990

event

King of Kings

reign

70 days

Champion

Hiroshi Hase & Kensuke Sasaki

Reign number

2

won

March 06, 1991

event

Big Fight Series

reign

15 days

Champion

Scott Steiner & Rick Steiner

Reign number

1

won

March 21, 1991

event

Starrcade in Tokyo Dome

reign

229 days

Champion

Hiroshi Hase & Keiji Mutoh

Reign number

1

won

November 05, 1991

event

Tokyo 3Days Battle

reign

117 days

Champion

Big Van Vader & Crusher Bam Bam Bigelow

Reign number

1

won

March 01, 1992

event

Big Fight Series

reign

117 days

Champion

Scott Steiner & Rick Steiner

Reign number

2

won

June 26, 1992

event

Masters of Wrestling

reign

149 days

Champion

Scott Norton & Tony Halme

Reign number

1

won

November 22, 1992

event

Wrestling Scramble

reign

22 days

Champion

Hawk Warrior & Power Warrior

Reign number

1

won

December 14, 1992

event

Battle Final

reign

234 days

Champion

Scott Norton & Hercules Hernandez

Reign number

1

won

August 05, 1993

event

G1 Climax

reign

152 days

Champion

Hawk Warrior & Power Warrior

Reign number

2

won

January 04, 1994

event

Battlefield

reign

325 days

Champion

Hiroshi Hase & Keiji Mutoh

Reign number

2

won

November 25, 1994

event

Battle Final

reign

162 days

Champion

Vacant

Reign number

won

May 06, 1995

event

reign

Champion

Masahiro Chono & Hiroyoshi Tenzan

Reign number

1

won

June 10, 1995

event

Fighting Spirit Legend

reign

27 days

Champion

Vacant

Reign number

won

July 07, 1995

event

reign

Champion

Shinya Hashimoto & Junji Hirata

Reign number

1

won

July 13, 1995

event

Best of the Super Junior

reign

335 days

Champion

Kazuo Yamakazi & Takashi Iizuka

Reign number

1

won

June 12, 1996

event

Best of the Super Juniors

reign

34 days

Champion

Masahiro Chono & Hiroyoshi Tenzan

Reign number

2

won

July 16, 1996

event

Summer Struggle

reign

172 days

Champion

Kengo Kimura & Tatsumi Fujinami

Reign number

4

won

January 04, 1997

event

Wrestling World

reign

98 days

Champion

Kensuke Sasaki & Riki Choshu

Reign number

1

won

April 12, 1997

event

Battle Formation

reign

21 days

Champion

Satoshi Kojima & Manabu Nakanishi

Reign number

1

won

May 03, 1997

event

Strong Style Evolution in Osaka Dome

reign

99 days

Champion

Kazuo Yamakazi & Kensuke Sasaki

Reign number

1

won

August 10, 1997

event

The Four Heaven in Nagoya Dome

reign

70 days

Champion

Keiji Mutoh & Masahiro Chono

Reign number

2

won

October 19, 1997

event

nWo Typhoon

reign

184 days

Champion

Vacant

Reign number

won

April 21, 1998

event

reign

Champion

Hiroyoshi Tenzan & Masahiro Chono

Reign number

3

won

June 05, 1998

event

New Japan Pro Wrestling event

reign

40 days

Champion

Genichiro Tenryu & Shiro Koshinaka

Reign number

1

won

July 15, 1998

event

Summer Struggle

reign

173 days

Champion

Satoshi Kojima & Hiroyoshi Tenzan

Reign number

1

won

January 04, 1999

event

Wrestling World

reign

77 days

Champion

Kensuke Sasaki & Shiro Koshinaka

Reign number

1

won

March 22, 1999

event

Hyper Battle

reign

97 days

Champion

Michiyoshi Ohara & Tatsutoshi Goto

Reign number

1

won

June 27, 1999

event

Summer Struggle

reign

62 days

Champion

Yuji Nagata & Manabu Nakanishi

Reign number

1

won

August 28, 1999

event

Jingu Climax

reign

327 days

Champion

Satoshi Kojima & Hiroyoshi Tenzan

Reign number

2

won

July 20, 2000

event

Summer Struggle

reign

430 days

Champion

Tatsumi Fujinami & Osamu Nishimura

Reign number

1

won

September 23, 2001

event

G1 World

reign

35 days

Champion

Keiji Mutoh & Taiyou Kea

Reign number

1

won

October 28, 2001

event

Survival

reign

97 days

Champion

Vacant

Reign number

won

February 02, 2002

event

reign

Champion

Hiroyoshi Tenzan & Masahiro Chono

Reign number

4

won

March 24, 2002

event

Hyper Battle

reign

446 days

Champion

Hiroshi Tanahashi & Yutaka & Yoshie

Reign number

1

won

June 13, 2003

event

Crush

reign

184 days

Champion

Hiroyoshi Tenzan & Osamu Nishimura

Reign number

1

won

December 14, 2003

event

Battle Final

reign

49 days

Champion

Minoru Suzuki & Yoshihiro Takayama

Reign number

1

won

February 01, 2020

event

Fighting Spirit

reign

294 days

Champion

Vacant

Reign number

won

November 21, 2004

event

reign

Champion

Hiroshi Tanahashi & Shinsuke Nakamura

Reign number

1

won

December 11, 2004

event

Battle Final

reign

323 days

Champion

Hiroyoshi Tenzan & Masahiro Chono

Reign number

5

won

October 30, 2005

event

Toukon Series

reign

325 days

Champion

Vacant

Reign number

won

September 20, 2006

event

reign

Champion

Shiro Koshinaka & Togi Makabe

Reign number

1

won

July 02, 2006

event

Circuit 2006 Turbulence

reign

15 days

Champion

Manabu Nakanishi & Takao Oomori

Reign number

1

won

September 28, 2006

event

Circuit 2006 Final: Next Progress

reign

164 days

Champion

Giant Bernard & Travis Tomko

Reign number

1

won

March 11, 2007

event

New Japan Pro Wrestling 35th Anniversary Tour

reign

343 days

Champion

Togi Makabe & Toru Yano

Reign number

1

won

February 17, 2008

event

Circuit 2008 New Japan

reign

322 days

Champion

Brother Ray & Brother Devon

Reign number

1

won

January 04, 2009

event

Wrestle Kingdom III

reign

198 days

Champion

Doug Williams & Brutus Magnus

Reign number

1

won

July 21, 2009

event

TNA Impact!

reign

89 days

Champion

Brother Ray & Brother Devon

Reign number

2

won

October 18, 2009

event

TNA Bound For Glory

reign

78 days

Champion

Tetsuya Naito & Yujiro Takahashi

Reign number

1

won

January 04, 2010

event

Wrestle Kingdom IV

reign

119 days

Champion

Wataru Inoue & Yuji Nagata

Reign number

1

won

May 03, 2010

event

Wrestling Dontaku

reign

47 days

Champion

Giant Bernard & Karl Anderson

Reign number

1

won

June 19, 2010

event

Dominion 6.19

reign

564 days

Champion

Satoshi Kojima & Hiroyoshi Tenzan

Reign number

3

won

January 04, 2012

event

Wrestle Kingdom VI

reign

120 days

Champion

Takashi Iizuka & Toru Yano

Reign number

1

won

May 03, 2012

event

Wrestling Dontaku

reign

48 days

Champion

Vacant

Reign number

won

June 20, 2012

event

reign

Champion

Satoshi Kojima & Hiroyoshi Tenzan

Reign number

4

won

July 22, 2012

event

Kizuna Road

reign

78 days

Champion

Davey Boy Smith Jr. & Lance Archer

Reign number

1

won

October 08, 2012

event

King of Pro Wrestling

reign

207 days

Champion

Satoshi Kojima & Hiroyoshi Tenzan

Reign number

5

won

May 03, 2013

event

Wrestling Dontaku

reign

190 days

Champion

Davey Boy Smith Jr. & Lance Archer

Reign number

2

won

November 09, 2013

event

Power Struggle

reign

56 days

Champion

Doc Gallows & Karl Anderson

Reign number

1

won

January 04, 2014

event

Wrestle Kingdom 8

reign

365 days

Champion

Hirooki Goto & Katsuyori Shibata

Reign number

1

won

January 04, 2015

event

Wrestle Kingdom 9

reign

38 days

Champion

Doc Gallows & Karl Anderson

Reign number

2

won

February 11, 2015

event

The New Beginning in Osaka

reign

53 days

Champion

Matt Taven & Michael Bennett

Reign number

1

won

April 05, 2015

event

Invasion Attack

reign

91 days

Champion

Doc Gallows & Karl Anderson

Reign number

3

won

July 05, 2015

event

Dominion 7.5

reign

183 days

Champion

Togi Makabe & Tomoaki Honma

Reign number

1

won

January 04, 2016

event

Wrestle Kingdom 10

reign

97 days

Champion

Tama Tonga & Tanga Loa

Reign number

1

won

April 10, 2016

event

Invasion Attack

reign

70 days

Champion

Jay Briscoe & Mark Briscoe

Reign number

1

won

June 19, 2016

event

Dominion 6.19

reign

113 days

Champion

Tama Tonga & Tanga Loa

Reign number

2

won

October 10, 2016

event

King of Pro Wrestling

reign

86 days

Champion

Tomohiro Ishii & Toru Yano

Reign number

1

won

January 04, 2017

event

Wrestle Kingdom 11

reign

61 days

Champion

Satoshi Kojima & Hiroyoshi Tenzan

Reign number

6

won

March 06, 2017

event

Hataage Kinenbi

reign

34 days

Champion

Hanson & Raymond Rowe

Reign number

1

won

April 09, 2017

event

Sakura Genesis

reign

63 days

Champion

Tama Tonga & Tanga Loa

Reign number

3

won

June 11, 2017

event

Dominion 6.11

reign

20 days

Champion

Hanson & Raymond Rowe

Reign number

2

won

July 01, 2017

event

G1 Special in USA

reign

85 days

Champion

Davey Boy Smith Jr. & Lance Archer

Reign number

3

won

September 24, 2017

event

Destruction in Kobe

reign

102 days

Champion

EVIL & SANADA

Reign number

1

won

January 04, 2018

event

Wrestle Kingdom 12

reign

156 days

Champion

Matt Jackson & Nick Jackson

Reign number

1

won

June 09, 2018

event

Dominion 6.9

reign

113 days

Champion

Tama Tonga & Tanga Loa

Reign number

4

won

September 30, 2018

event

Fighting Spirit Unleashed

reign

96 days

Champion

EVIL & SANADA

Reign number

2

won

January 04, 2019

event

Wrestle Kingdom 13

reign

50 days

Champion

Tama Tonga & Tanga Loa

Reign number

5

won

February 23, 2019

event

Honor Rising

reign

315 days

Champion

Juice Robinson & David Finlay

Reign number

1

won

January 04, 2020

event

Wrestle Kingdom 14

reign

28 days

Champion

Tama Tonga & Tanga Loa

Reign number

6

won

February 01, 2020

event

The New Beginning USA

reign

19 days

Champion

Hiroshi Tanahashi & Kota Ibushi

Reign number

1

won

February 20, 2020

event

New Japan Road

reign

142 days

Champion

TAICHI & Zack Sabre Jr.

Reign number

1

won

July 12, 2020

event

Dominion

reign

176 days

Champion

Tama Tonga & Tanga Loa

Reign number

7

won

January 04, 2021

event

Wrestle Kingdom 15 Day One

reign

182 days

Champion

TAICHI & Zack Sabre Jr

Reign number

2

won

June 01, 2021

event

Road to Dominion

reign

40 days

Champion

Tetsuya Naito & SANADA

Reign number

1

won

July 11, 2021

event

Summer Struggle in Sapporo Day Two

reign

14 days

Champion

TAICHI & Zack Sabre Jr.

Reign number

3

won

July 25, 2021

event

Wrestle Grand Slam in Tokyo Dome

reign

Ongoing