IWGP Intercontinental Championship Tracker

IWGP Intercontinental Championship Tracker

IWGP Intercontinental Championship Tracker

IWGP Intercontinental Championship Tracker

Champion

MVP

Reign number

1

won

May 15, 2011

event

Invasion Tour 2011: Attack on East Coast

reign

148 days

Champion

Masato Tanaka

Reign number

1

won

October 10, 2011

event

Destruction

reign

125 days

Champion

Hirooki Goto

Reign number

1

won

February 12, 2012

event

The New Beginning

reign

161 days

Champion

Shinsuke Nakamura

Reign number

1

won

July 22, 2012

event

Kizuna Road

reign

313 days

Champion

La Sombra

Reign number

1

won

May 31, 2013

event

Super Viernes

reign

50 days

Champion

Shinsuke Nakamura

Reign number

2

won

July 20, 2013

event

Kizuna Road

reign

168 days

Champion

Hiroshi Tanahashi

Reign number

1

won

January 04, 2014

event

Wrestle Kingdom 8

reign

92 days

Champion

Shinsuke Nakamura

Reign number

3

won

April 06, 2014

event

Invasion Attack

reign

76 days

Champion

Bad Luck Fale

Reign number

1

won

June 21, 2014

event

Dominion 6.21

reign

92 days

Champion

Shinsuke Nakamura

Reign number

4

won

September 21, 2014

event

Destruction in Kobe

reign

224 days

Champion

Hirooki Goto

Reign number

2

won

May 03, 2015

event

Wrestling Dontaku

reign

147 days

Champion

Shinsuke Nakamura

Reign number

5

won

September 27, 2015

event

Destruction in Kobe

reign

120 days

Champion

Vacant

Reign number

won

January 25, 2016

event

reign

Champion

Kenny Omega

Reign number

1

won

February 14, 2016

event

The New Beginning in Niigata

reign

126 days

Champion

Michael Elgin

Reign number

1

won

June 19, 2016

event

Dominion 6.19

reign

98 days

Champion

Tetsuya Naito

Reign number

1

won

September 25, 2016

event

Destruction in Kobe

reign

259 days

Champion

Hiroshi Tanahashi

Reign number

2

won

June 11, 2017

event

Dominion 6.11

reign

230 days

Champion

Minoru Suzuki

Reign number

1

won

January 27, 2018

event

The New Beginning in Sapporo

reign

92 days

Champion

Tetsuya Naito

Reign number

2

won

April 29, 2018

event

Wrestling Hinokuni

reign

41 days

Champion

Chris Jericho

Reign number

1

won

June 09, 2018

event

Dominion 6.9

reign

209 days

Champion

Tetsuya Naito

Reign number

3

won

January 04, 2019

event

Wrestle Kingdom 13

reign

92 days

Champion

Kota Ibushi

Reign number

1

won

April 06, 2019

event

G1 Supercard

reign

64 days

Champion

Tetsuya Naito

Reign number

4

won

June 09, 2019

event

Dominion 6.9

reign

105 days

Champion

Jay White

Reign number

1

won

September 22, 2019

event

Destruction in Kobe

reign

104 days

Champion

Tetsuya Naito

Reign number

5

won

January 04, 2020

event

Wrestle Kingdom 14

reign

190 days

Champion

EVIL

Reign number

1

won

July 12, 2020

event

Dominion

reign

48 days

Champion

Tetsuya Naito

Reign number

5

won

August 29, 2020

event

Summer Struggle in Jingu

reign

128 days

Champion

Kota Ibushi

Reign number

2

won

January 04, 2021

event

Wrestle Kingdom 15 Day One

reign

59 days

Champion

Unified

Reign number

won

March 04, 2021

event

48th Anniversary Event

reign